Dīķim nav projekts - vai ir pamats satraukumam?
Bieži gadās pieredzēt situācijas, kad zemes īpašniekam, kas ierīkojis dīķi, nav izveidots dīķa projekts. Bet vai ir pamats satraukumam? Atbilde ir viennozīmīga – jā, ja dīķa platība pārsniedz 0,5 ha un tam nav izstrādāts projekts, pēc iespējas ātrāk ir jāsakārto visas formalitātes, lai ūdenstilpnes ierīkošana ir legāla.
Jautāsiet, kāpēc?
Ūdenstilpne, kas ir lielāka par 0,5 ha un ierīkota bez projekta, nav oficiāli ieguvusi atļauju no pašvaldības būvvaldes par tās ierīkošanu. Princips ir līdzīgs kā ar privātmājas projektu – jāiegūst visas nepieciešamās atļaujas un jāsaskaņo ar pašvaldību, tikai tad var veikt tās izbūvi. Ja projekta apstiprinājuma nav un ēka ir uzbūvēta, tās īpašnieks var saņemt brīdinājumu, naudas sodu un atkārtotu uzaicinājumu īstenot projektu.
Dīķis ir, projekta nav
Nesen klients vērsās pie Mans Dīķis ekspertiem, sacīdams, ka izracis dīķi ar platību 0,7 ha pirms vairāk kā 15 gadiem. Projekts, protams, nav un būvvalde lūdz aizbērt dīķi, lai tā platība nav lielāka par 0,5 ha. Šķietami saprotams risinājums būtu izveidot projektu jau esošajam dīķim, taču pašvaldības būvvalde likuma kārtībā šādas darbības neatļauj noilguma dēļ. Šajā gadījumā zemes īpašniekam iesakām aizbērt dīķa virsmas laukumu 0,2 ha vērtībā un, ja ūdenstilpnes izmēri neapmierina, izveidot dīķa projektu, kas turpmāk ir saskaņots visās nepieciešamajās instancēs.
Jāpievērš uzmanība, ka nevērīga un patvaļīga ūdenstilpnes ierīkošana var krietni ietekmēt maciņa biezumu. Esam sastapušies ar gadījumiem, kad zemes īpašnieks tiek brīdināts, ja netiks veiktas pieprasītās darbības (projekta izstrāde, dīķa atgriešana pirmreizējajā stāvoklī/aizbēršana), pašvaldība var piespriest naudas sodu 50 000 eiro apmērā. Lai izvairītos no šādām situācijām, iesakām ūdenstilpnes ierīkošanas darbus uzticēt jomas profesionāļiem, aiztaupot liekas galvassāpes sev pašam.