Dīķa tīrīšanas darbu ābece – no A līdz Z par svarīgo
Ar dīķa ierīkošanu darbi neapstājas. Lai ūdenstilpne izskatītos kopta un ikdienā priecētu acis ne tikai īpašuma saimniekiem, bet arī garāmgājējiem, par to nepieciešams rūpēties visa gada garumā. Kliedējot mītu, ka dīķis savu funkciju pilda tikai gada siltajos mēnešos, nav patiess - veiksmīgi izveidota ūdenstilpne visu gadu ir prieka avots, tāpēc par to jārūpējas visa gada garumā.
Pavasarī
Zemei atlaižoties un laikam kļūstot siltākam, aktīvs kļūst augu veģetācijas periods. Pirms dīķa sakopšanas darbu uzsākšanas un piemērotākās tīrīšanas metodes izvēles, ir jāsaprot cēlonis, kāpēc dīķi nepieciešams tīrīt. Ja dīķis ir klāts ar dūņām, tad tā cēlonis var būt no tuvumā esošajiem, lielajiem lapu kokiem, piemēram, ozola lapas ļoti lēnām sadalās, savukārt bērzam lapas ir tik daudz, ka dīķi būs nepieciešams tīrīt ļoti bieži.
Ko darīt?
- Ja ūdenstilpnes virsmu klāj lapas vai dūņu kārta, var paša spēkiem virskārtu noņemt ar grābekļa palīdzību. Ja dīķa platība un darba apjoms ir krietni lielāks, tad palīgā var ņemt speciālo dīķa sūcēju.
- Ja dīķī ir savairojušies nevēlamie augi, piemēram, niedres, tās jāizgriež. Griešanas darbos vari pielietot gan izkapti, gan dārza šķēres – šādu tīrīšanu nepieciešams veikt reizi gadā.
- Lai preventīvi dīķi pasargātu no aizaugšanas un attīrītu to dabīgā veidā, iesakām to darīt, piemēram, ar zivju palīdzību – baltais amūrs spēj apēst pat ziedošas ūdensrozes.
- Apkārtnes sakopšana – pirms lapu izplaukšanas, iesakām nozāģēt nevēlamos kokus un krūmus, lai pasargātu ne tikai dīķi no aizaugšanas, bet arī ūdenstilpnes apkārtni padarītu ainaviskāku.
Vasarā
Vasara ir laiks, kad varam pilnā sparā izbaudīt ūdenstilpnes sniegtās priekšrocības – atveldzēties pēc karstas dienas, nodoties makšķerēšanas vaļaspriekam vai baudot saulaino dienu tās tuvumā. Ja pavasara darbi tika apdarīti, tad šajā gadalaikā īpašas pūles dīķa sakopšanā nebūs vajadzīgas.
Ko darīt?
- Sakop dīķa apkārtni – nopļauj zāli, apseko, vai ūdenstilpnē nav iemājojušas jaunas augu sugas u.c.
- Viennozīmīgi, vasara ir laiks, kad var apvienot patīkamo ar lietderīgo – ja pavasarī no niedrēm vai citām nevēlamajām ūdens augu sugām neizdevās tikt galā, tad tagad ir īstais laiks. Iesakām kārtīgi izpētīt, kad ir katra auga veģetācijas periods.
Rudenī
Rudenī vislielākās galvassāpes sagādā koku lapas, kas paātrina dīķa aizaugšanu. Lai pavasarī ūdenstilpni neklātu dūņas, rudenī nepieciešams sakritušās koku lapas iztīrīt. Protams, ja dīķis ir mazas platības, tad lapas iespējams savākt paša spēkiem, ņemot talkā grābekli. Savukārt, ja ūdenstilpne ir liela, noderēs citi palīglīdzekļi.
Ko darīt?
- Vislabākā metode, lai novērstu sakritušo lapu krāšanos uz ūdenstilpnes virsmas, lielos kokus un krūmus izzāģēt, atstājot tikai tos, kas veido ainavu. Šāda preventīva procedūra ietaupīs ne tikai laiku, bet arī izmaksas dīķa sakopšanas darbos.
- Rudens ir īstais laiks, kad var parūpēties par dīķa augsnes iztīrīšanu. Ūdens augiem šajā periodā nav aktīvs veģetācijas process, tāpēc šis ir piemērots brīdis, lai tos izgrieztu. Griešanas darbos var noderēt izkapts vai dārza šķēres. Ja dīķa platība ir lielāka un pašam grūti tikt galā ar ūdensaugu invāziju, talkā var ņemt ekskavatora palīdzību. Protams, izmaksu ziņā šis process ir dārgāks, taču noteikti efektīvs.
Ziemā
Ikviens zemes īpašnieks, kuram ir savs sakņu dārziņš zina, ka ziema ir periods, kurā beidzot no sirds varam baudīt darba augļus. Tāpat arī ūdenstilpnes īpašniekiem – šis ir laiks, kad nodoties zemledus makšķerēšanai vai kādam slidošanas sporta veidam.
Ko darīt?
- Ja īpašumā atrodas zivju dīķis, jāseko līdzi laikapstākļiem – ja dīķis aizsalst un veidojas bieza ledus kārta, nepieciešams veidot āliņģi, lai zivis ziemā nenoslāpst.
Lai ūdenstilpnes uzturētu tīras, ir pieejamas dažādas metodes – ne tikai pašrocīgi veikt tīrīšanas darbus, bet arī izmantot dažādus līdzekļus, kas mazina dīķa aizaugšanas procesu. Veikalos var iegādāties dažādus ķīmiskos līdzekļus, kas palīdz attīrīt dīķi un neļauj tam aizaugt ar nezālēm, taču šeit rūpīgi jāizsver, vai šādi līdzekļi būs piemēroti. Vislabāk ūdenstilpni ir attīrīt dabīgā veidā, piemēram, ar zivju palīdzību. Dīķa tīrīšanai ir daudz alternatīvu un noteikti viena no tām būs piemērota ikvienam ūdenstilpnes saimniekam. Ja dīķa tīrīšanas darbi dara raizes un pašam nav ne zināšanas, ne rīki, kā to labāk darīt, var piesaistīt speciālistu, kas noteiks ūdenstilpnes aizaugšanas cēloni un veiks kvalitatīvu dīķa sakopšanu.