Dīķa tīrīšanas darbi – kā pareizi kopt ūdenstilpni pavasarī?
Ikviena zemes īpašnieka sapnis ir sakopts pagalms – tikko pļauts mauriņš, izravētas puķu dobes un tīra ūdenstilpne, kas izdaiļo dārza ainavu. Vislielākās rūpes pavasarī prasa ūdenstilpnes sakopšana, jo nepieciešams ne tikai atbrīvot dīķi no nevēlamajiem augiem, kas pastiprina dīķa aizaugšanu, bet arī sakopt tā apkārtni – pavasarī, kad lapas vēl nav izplaukušas, vislabāk iespējams redzēt jaunos krūmos, kas saauguši gar dīķa malu, niedres un citus augus, kas nomāc ūdenstilpnes skaisto ainavu. Dīķis un tā apkārtne pati no sevis nekļūst tīra, tāpēc laiks ķerties pie darba, lai izveidotu lielisku atpūtas zonu.
Zemei atlaižoties un laikam kļūstot siltākam, aktīvs kļūst augu veģetācijas periods. Pirms dīķa sakopšanas darbu uzsākšanas un piemērotākās tīrīšanas metodes izvēles, ir jāsaprot cēlonis, kāpēc dīķi nepieciešams tīrīt. Ja dīķis ir klāts ar dūņām, tad tā cēlonis var būt no tuvumā esošajiem, lielajiem lapu kokiem, piemēram, ozola lapas ļoti lēnām sadalās, savukārt bērzam lapas ir tik daudz, ka dīķi būs nepieciešams tīrīt ļoti bieži. Tāpēc vienmēr pirms paša dīķa ierīkošanas, ieteicams to rakst vietās, kur apkārt nav lieli koki, jo sakritušās lapas paātrina dīķa aizaugšanu. Kā rīkoties šādā situācijā?
- Ja ir iespējams, liekos kokus un krūmus izzāģēt, atstājot tikai tos, kas veido skaistu ainavu.
- Ja dūņas nav iespējams paša spēkiem iztīrīt, tās var izsūkt ar speciālo sūcēju – jāatgādina, ka, ja dūņu rašanās cēlonis netiks novērsts, šāda procedūra būs jāatkārto visai bieži.
Ne tikai lapu koki un krūmi aizēno dīķa ainavu un ir cēlonis tā aizaugšanai, bet arī dažādi nevēlamie ūdenstilpņu augi, piemēram, niedres. Tās visai ātri vairojas un bieži vien dīķa saimnieki tās uzskata par nezālēm, tāpēc, ja nevēlies aizaugušu dīķi, šos augus nepieciešams izgriezt. Griešanas darbos vari pielietot gan izkapti, gan dārza šķēres – šādu tīrīšanu nepieciešams veikt reizi gadā.
Lai ūdenstilpnes uzturētu tīras, ir pieejamas dažādas metodes – ne tikai pašrocīgi veikt tīrīšanas darbus, bet arī izmantot dažādus līdzekļus, kas mazina dīķa aizaugšanas procesu. Veikalos var iegādāties dažādus ķīmiskos līdzekļus, kas palīdz attīrīt dīķi un neļauj tam aizaugt ar nezālēm, taču šeit rūpīgi jāizsver, vai šādi līdzekļi būs piemēroti. Vislabāk ūdenstilpni ir attīrīt dabīgā veidā, piemēram, ar zivju palīdzību – baltais amūrs spēj apēst pat ziedošas ūdensrozes. Protams, ar viena amūra ielaišanu nepietiks – šeit nepieciešams konsultēties ar ekspertiem, kas pēc dīķa platības palīdzēs noteikt aptuveno zivju skaitu, kas veiks dabīgo attīrīšanu.
Dīķa tīrīšanai ir daudz alternatīvu un noteikti viena no tām būs piemērota ikvienam ūdenstilpnes saimniekam. Ja dīķa tīrīšanas darbi dara raizes un pašam nav ne zināšanas, ne rīki, kā to labāk darīt, var piesaistīt speciālistu, kas noteiks ūdenstilpnes aizaugšanas cēloni un veiks kvalitatīvu dīķa sakopšanu.